PORCKORONGSÉRV

A tudástárban leírtakban főként a gerincbeteg szempontokat helyeztem előtérbe. Mivel az okos ember a másik hibájából tanul, ezért mindenkinek ajánlom, hogy tanuljon az esetemből. Közismert, bár nemigen alkalmazott eszköz a megelőzés, pedig ez a legjobb fegyver a betegségekkel szemben. Sajnálatos módon az áltag ember több tíz, esetleg több százezer forintot is költ például az autójára évente, de ugyan mennyit áldoz saját egészségére? Az alapvető hiba, hogy "az ember feláldozza egészségét, hogy pénze legyen, később feláldozza pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét " de ez már nem mindig sikerül! Ha egészségünk van, mindenük lehet, de ha egészség nincs, akkor semmink sincs. A tudástárban felsorolt témák nagy része az egészséges gerincet nem érinti, mert ép testel sok mindent szabad tenni, amit egy sérült gerinccel nem! A tudástárat saját tapasztalataimból és sok éves kutatásaimból építettem fel és folyamatosan fejlesztem és bővítem majd. Úgy gondoltam, hogy tömören címszavakba foglalva írom le a legfontosabb tudnivalókat, s mivel szeretem a szólásokat és közmondásokat a maguk zseniális igazságtartalmával, néha idézek is egy-egy odaillőt. "Ha nincs időd az egészségre, lesz időd a betegségre."

A gerinc

Testünk központi tartó oszlopa. A csontos csigolyákat a zselés, szivacsos összetételű porckorongok illesztik egymáshoz. Az egész egybefüggő gerincoszlopot erős szalagok és izmok tartják egyben, s végzik el a mozgástartományukban meghatározott mozgásokat, alakváltoztatásokat a gerincen. Összesen 33-35 csigolyánk van: 7 nyaki, 12 háti, 5 ágyéki, 5 keresztcsonti és 4-6 farkcsigolya. A nyakcsigolyák csigolyateste kicsi, és haránt nyúlványaik tövében egy-egy kis lyukat láthatunk. Két fejbe futó artéria halad itt. A hátcsigolyákat onnan ismerhetjük fel, hogy csigolyatestükön és haránt nyúlványaikon van a bordák ízesülési helye. Az ágyékcsigolyák csigolyatestei feltűnően nagyok, a csigolyák maguk is vaskosak. Amit nagyon fontos tudnunk, hogy a központi idegrendszer idegei a gerinc mentén futnak végig a csigolyák által képzett alagútban, és az ideggyökök a csigolyák közötti résen lépnek ki. Így bármilyen deformitás van a gerincen, az kihathat az idegrendszer működésére, ezáltal az érintett szerveinkre is. "Ép testben ép lélek."

Ízületek

A gerincet alkotó csigolyákat az egymás fölötti csigolyák ízületi nyúlványi közötti ízületek és azok szalagrendszere köti össze. Ezekben az ízületekben az ízületi végek elmozdulásai viszonylag kicsik, de összeadódva a gerincszakaszoknak jelentős mértékű mozgékonyságot biztosítanak. Ezek a mozgások az előre-hátra, valamint oldalirányú hajlítás, a forgás, és embernél a gerinc görbületeiből adódó rugózó mozgás. Az első és második nyakcsigolya között sajátos forgó ízület van, melynek függőleges forgástengelye a második nyakcsigolya fognyúlványán húzódik keresztül.

Szalagok

Az ízületektől független szalagok rendszere is összefűzi a csigolyákat. A csigolyatestek elülső felszínén az elülső hosszanti szalag , a csigolyatest hátsó felszínein a hátsó hosszanti szalag húzódik, csigolyák tövisnyúlványait a tövisnyúlványok közötti szalagok a tövisnyúlványok csúcsait pedig a tövisnyúlványok fölötti szalag fűzi össze. A csigolyaíveket a rugalmas sárga szalagok kötik össze.

A gerinc görbületei

A gerincnek jellegzetes görbületei vannak. A nyaki szakasz előre konvex (lordosis), a háti hátra konvex (kyphosis), az ágyéki/lumbális ismét előre domború (lordosis), végül a keresztcsonti/sacralis megint hátra domborodik (kyphosis). Ezek a görbületek a gerincet rugalmas oszloppá alakítják . A gerinc oldalirányú (frontalis) görbületeit scoliosisnak nevezzük.

Porckorong

Az Interneten rengeteg információ található a porckoronggal kapcsolatban. Ennek nagy része használható információ, nagy része badarság, s talán a lényeget nem igazán tükrözik, ezért most saját szavaimmal összefoglalom. A porckorong egy nagymértékben folyadékot tartalmazó zselészerű anyag, melyet külső erős rostos gyűrű tart össze. A porckorongnak lelkivilága van, amit meg kell ismerni!!! Ez a zselés mag, mint egy vízzel teli labda képezi a csigolyák közti távtartó, gömbcsukló szerepét. A hidrosztatikában tanultak alapján tudjuk, hogy a folyadékok nem összenyomhatóak! A csigolyák ezen a magon billegve (mint egy libikóka) változatja meg a gerinc formáját, alakját, követve a mozgást. Szemléltető ábrámon ez jól látszik a médiatárban. A gerincprobléma akkor kezdődik, amikor ez a központi folyadékkal teli labda veszíteni kezd a nedvességtartamból, ekkor megbomlik a feszes egység, meglazul az ízület és elkezdődnek a kóros hatások.

Porckorongsérv vagy gerincsérv

Az az állapot, amikor már a kilapult porckorong illetve a kiboltosulás jelentős, továbbá akár intenzív nyomás jelentkezik az idegpályákon. Ekkor ez már egyértelműen gerincsérv. Ennél rosszabb már csak az, amikor a porckorok külső rostos gyűrűje a kiszáradástól, a túlterheléstől, az anyagcsere megszűnésétől, a tartóizmok meggyengülésétől, és esetleg a csigolyák elcsúszásától kiszakad, s a benne lévő megmaradt nevességtartalommal bíró zselés kocsonyás mag kifolyik. Ekkor folyamatos idegi érintettség tapasztalható, mely igen komoly, elviselhetetlen tüneteket eredményezhet. Ilyenkor általában a műtét segít, vagy a csoda. Nos a csodáról később beszélek. Mindezek tudatában az ember elindul egy lejtőn, amit orvostudománynak hívnak. Néhány hónap, vagy év alatt igen mélyre lehet jutni ezen a lejtőn és a gerincünk állapotának romlásában! Az ember kipróbál mindent gyógyulása érdekében (már aki), ahogyan Én is. S rájön, hogy semmi sem javít a helyzeten. S miért nem? Mert nem talál olyan embert, aki meg tudja mondani, hogy mit is kellene tenni a gyógyulásért. Ezért keresnem kellett egy olyan valakit, aki megérteti velem, hogy mi a bajom és hogyan gyógyuljak ki belőle. Mivel ilyet személyt nem találtam, hát magamat tettem azzá!

Lumbágó

Nos, a lumbágóról külön véleményem alakult ki. A lumbágó gyakorlatilag a gerincsérv igen komoly előjele. Ő " a kistestvér", amit az orvosok gyakran azért emlegetnek, hogy a kezdődő porckorongsérvet lumbágóra degradálva megnyugtassák a pácienst és hazaküldjék, hogy nincs semmi komoly probléma " csak egy kis lumbágó". Száz szónak is egy a vége: én is így jártam, emiatt két évig nem tudtam meg az igazságot: lumbágónak nevezett gerincsérvem van!

Protrusio

Na ez is egy érdekes dolog, ez már gerincsérv kategória, de kicsi! Amíg a porckorong deformáltsága, illetve kitüremkedése még nem jelentős, illetve idegeket nem érint, addig ezt az állapotot így hívják. Ettől még nem kell megnyugodni, hanem komolyan kell venni és tenni azért, hogy ne legyen belőle sérv.

Kik érinthetnek a gerincproblémák

Kiket fenyegetnek gerincproblémák? Nos, kutatásaim szerint szinte mindenkit. Lehet az illető sportoló, tanuló, fitnesz edző, favágó vagy hentes, irodai alkalmazott. Miért? Azért mert mindannyian végigültük az általános iskola gerincgyilkos padjait. S minden ott és akkor kezdődött. Akik tovább tanultak, még ültek vagy 10 évet a padokban, a buszon, a vonaton, a metrón, vagy a biciklin. S csak ültünk és ültünk és ültünk. S mikor ezeket a sorokat olvassuk is ülünk…A ülés és a nagy súlyok emelése a legnagyobb ellensége a gerincnek. Kerüljük, ahogy csak módunk van rá. "A lustaság fél egészség!"

A gerincsérv egyéb gerincproblémák társbetegségei!

Zöldhályog, látás és hallás problémák, aranyér, herevisszér, térd athrozis, teniszkönyök, váll és csukló problémák, gyomor és emésztési zavarok. Furcsa, hogy ilyenekről erről írok ugye? No de, aki rendszeresen a számítógépet bámulja naphosszat, annak nagy az esélye hogy zöldhályogos, aranyeres lesz az elégtelen keringések miatt. A mozgáshiány és statikus terhelések miatt, pedig minden végtagban jelentkezni fognak különféle problémák.

Biomechanika

A gerinc biomechanikus, tökéletesen megalkotott rendszer. Ez azt jelenti, hogy biológiai és mechanikai folyamatok együttesen alkotják meg testünk vázát. A gerinc izmai, mint a testünk legtöbb izma komplementer izom párokkal rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy egy izomnak vagy izom csoportnak van egy ellenpárja. Így valósul meg egy mozdulat. A libikókás szemlélet szerint, ha az egyik izom elernyed, akkor az ellenpárja megfeszül, de mindenképpen az erő, vagy a terhelés a központi magra, a porckorong közepére terhelődik.

Az egyensúly

A gerinc egészségének legfontosabb szempontja az egyensúly. A gerincoszlopot folyamatosan egyensúlyban kell tartani, (ezt az izmok és szalagok 24 órás munkával végzik) mert ha az egyensúly megbomlik, a statikai terhelés torzul, akkor bizonyos izomcsoportok az egyensúlytól eltérő többlet munkát végeznek. Így hamar kifáradnak, lemerevednek, begörcsölnek és fájnak. Emiatt fájnak a derék és a lapocka menti izmok a hosszas állás, járás és ülés közben.

A gravitáció

A gravitáció a gerinc ellensége a mindennapi életünknek, ez az erő ami megterheli, ami összenyomja azt. A gravitáció miatt alakulnak ki a gerinc problémáink. No, de a gravitáció az, ami segíthet a gyógyulásban, csak tudnunk kell magunk mellé állítani. Itt jegyzem meg, hogy a gerinc gyógyítása közben érheti pozitív terhelés is és negatív terhelés is, s ez nem mindegy a gyógyítás folyamán. " Az ellenségből lesznek a legjobb barátok"

A gerincről

Alapvető ismeretek és fontos tudnivalók

a gerinc felépítése

A gerinc felépítése


Gerincünk igen sok apró elemből épül fel: csontos részekből, izmokból, porckorongokból, ízületekből és kötőszövetes szalagokból. Itt található mint legvédet­tebb központi szervünk a gerincvelő és a hozzá tar­tozó idegek.
A gerinc a hát közepén húzódik végig. ,Gerincoszlopunk" a szó szoros értelmében véve nem oszlop, sokkal inkább tekinthető 24 különálló csigolyából, valamint a keresztcsontból, ill. a farkcsontból felépülő láncnak. A keresztcsont és a farcsont összesen 10 csigolyából épül fel, s ezek a csigolyák egy-egy el­csontosodott blokkba forrtak össze.

Gerinc térkép

A gerinc 7 nyakcsigolyából, 12 hátcsigolyából, 5 ágyéki csigolyából, a keresztcsontból és a farkcsontból áll (figyeld meg a gerinc görbületeit)
A 24 csigolyatest egymáshoz viszonyítva különböző mértékben mozgatható. Három nagy csoportra osztjuk a csigolyákat: a nyaki gerinc 7 csigolyából, a háti gerinc 12 csigolyából, az ágyéki gerinc 5 csigolyából áll.
Ha a gerincet elölről tekintjük meg, akkor külön darabokból álló függőlegesen egymásra épített toronynak felel meg. Ha viszont oldalról nézzük, akkor kettős S alakú ívet ír le. Ennek az ívnek megvan a saját jellegzetessége: a nyaki és az ágyéki gerincszakasz területén előrefelé kidomborodik (lordózis), a háti gerincszakasz, ill. a kereszt- és farkcsont területén pedig hátrafelé hajlik (kifózis). Ha az ágyéki lordózis igen kifejezett, akkor beszélünk előredőlt gerincről (foko­zott ágyéki lordózisról); ha a háti kifózis fokozódik, akkor beszélünk púpról.

Miért van ez a kettős "S" alak?

Ha a gerinc minden oldalról tekintve egyenes lenne, akkor a hosszanti irányban keletkező lökéseket csak a puhább alkotó­részek, adott esetben a csigolyák között lévő porcko­rongok foghatnák fel. Ez a kettős "S" alak – amit a természet biztosít számunkra – a gerincet ért ráz­kódások esetén, pl. ugráskor vagy futáskor, úgy mű­ködik, mint egy elasztikus rugó (segít elképzelni a folyamatot): a rázkódásokat az egyre fokozódó görbületek és végül a rugalmas kiegyenesedés lecsillapít­ja, hasonló módon lehetséges, hogy ha pl. átugrunk egy falat, az ekkor keletkezett rázkódás nem tevődik át csillapítatlanul a koponyánkra. A rázkódásoknak a csigolyákra és a porckorongokra kifejtett hatása is lényegesen csökken ezáltal. Már ebből is látható, hogy a gerinc csak teljes egységében működik és nem szabad a csigolyákat külön-külön vizsgálnunk.

A mozgás legkisebb építőkövei nem a csigolyacson­tok, hanem az úgynevezett mozgásszelvények.

(a) A gerinc mozgásszelvénye (b) A mozgásszelvény helyzete előre- és hátrahajláskor

Egy ilyen legkisebb mozgási (funkcionális) egység két szomszédos csigolyából és a közöttük levő porckorongból valamint a hozzájuk tartozó ízületekből áll.Foglalkozzunk kicsit alaposabban ezekkel az épí­tőkövekkel. A csontos rész, a csigolya, több különálló építőelemből áll. A legerősebb, majdnem henger alakú része a csigolyatest, melynek feladata a teherviselés. Minél nagyobb terhet kell viselnie, annál erősebb felépítésű. Ennek alapján érthető, hogy a csigolyák a nyaki gerinc területén, ahol csak a fejet kell tartani, viszonylag keskenyebbek. Ezzel szemben az alsó ágyéki csigolyák, amelyeknek a legnagyobb terhet kell viselniük, a legerősebbek és a legrobusztusabbak. Csonttömegük lényegesen nagyobb, mint a nyaki csigolyáké.

A csigolyatest hátsó részéből ered a csigolyaív. A csigolyaívek félkört írnak le. A csigolyatestek és a félkör alakú csigolyaívek között képződik a gerinccsatorna. A gerinccsatornát úgy képzelhetjük el, mint egy hosszú, csontos alagutat, amely a fejtől egészen a farkcsontig húzódik és sok különálló (csigolya­testekből és csigolyaívekből felépülő) csőszerű képződmény. A csigolyaíveknek összesen hét csontos nyúlványa van, bal és jobb oldalon egy-egy harántnyúlvány; há­tul az ún. tövisnyúlvány, alul és fölül pedig két-két ízületi nyúlvány. A tövisnyúlványokat hátul a gerinc közepén mindenki magának is jól kitapinthatja. Vizs­gáljuk meg egyszer a háti gerincszakaszunkat: egy ki­dudorodó középvonalat tapinthatunk. Ennek a középvonalnak minden egyes kidudorodása a tövisnyúlvá­nyok hátsó végének felel meg.

A csigolya felépítése: 1 csigolyatest, 2 csigolyaív, 3 harántnyúlván, 4 tövisnyúlvány, 5 ízületi nyúlvány


Porckorongsérv

Mi a porckorongsérv?

A porckorongsérvnek a gerincoszlopot alkotó csigolyák közötti porckorongok előboltosulását nevezzük, ami az gerincvelő ill. az abból kilépő ideggyökök nyomása révén fájdalmat vagy zsibbadást, továbbá idegrendszeri kiesési tüneteket (érzészavar, bénulás. reflexkiesés, vegetatív eltérések: vizelési és székelési zavarok) okozhat, de maradhat tünetmentes is.

A porckorongsérv előfordulása

10-ből 8 ember szenved életében egy alkalommal komolyabb deréktáji fájdalomtól és minden ötödik ember alsó végtagba is sugárzó fájdalmat is tapasztal. A krónikus lumbális gerincfájdalom az átmeneti munkaképtelenség leggyakoribb oka. Az összes krónikus beteg 10%-a ágyéki gerincbajban szenved. Szintén gyakori a karokba sugárzó fájdalmat okozó nyaki porckorongsérv, a háti szakasz sérve azonban viszonylag ritka.

A porckorongsérv okai

A gerincoszlopot alkotó csigolyák között porckorongok helyezkednek el. A porckorongok szerepe a gerincoszlop rugalmasságában ill. hajlékonyságában (mobilitásában) van, követi a gerinc mozgásait – előrehajláskor hátrafelé, míg hátrahajláskor előre mozdul el.

A porkorongok egy középső kocsonyás magból (nucleus pulposus) és azt körbe vevő rostos gyűrűből (annulus fibrosus) állnak. A kocsonyás mag víztartalma az élet folyamán fokozatosan csökken, melynek következtében a porckorongok veszítenek rugalmasságukból és magasságukból (ebben alkati – genetikai tényezők is szerepet játszanak). Ez közvetve szerepet játszik a csigolyák és csigolya közti ízületek meszesedésében (spondylosis ill. spondylarthrosis). Azonban a rostos gyűrű is rugalmatlanabbá válik és sérülésekre könnyebben szakad. A szakadás helyén a kocsonyás mag előboltosulhat.

Az előboltosulás enyhe formáját prolapsusnak, míg kifejezett formáját herniának (sérv) nevezzük. Ebben az esetben a sérvesedett rész még magától visszahúzódhat. Azonban súlyos esetben a sérvesedett rész kapcsolata megszakad a központi kocsonyás maggal ("kiszakad a sérv") és ez a kiszakadt rész a gerincűrben marad. A sérv és kiszakadt formája sok esetben műtéti indikációt képez. (lásd alább!). A sérv részben a gerincvelő ill. a gerincvelőből kilépő ideggyökök nyomása révén okoz tüneteket. A gerincvelőből az ideggyökök párosával a csigolyák közötti réseken át lépnek ki. A nyaki szakaszon 8, a hátin 12, míg az ágyéki szakaszon 5 pár lép ki. Miután kiléptek, különböző ideggyökök egymással kapcsolódva perifériás ideggé állnak össze. A nyaki sérvek a felső végtagokon, az ágyékiak az alsó végtagokon okoznak tüneteket (lásd a tüneteknél!)

A porckorongsérv főként a mozgékony, tehát az ágyéki és nyaki szakaszon fordul elő, míg a háti szakasz annak a mellkas által rögzített volta miatt ritkábban.

A porckorongsérv tünetei

Ahhoz, hogy érzékeltessem a tüneteket egy konkrét, a mindennapi gyakorlatban leggyakrabban előforduló porckorongsérv tüneteit hozom fel példaként: az ötös ágyéki ill. keresztcsont közötti porckorong sérvesedése leginkább a keresztcsonti egyes gyököt (S1 gyök) nyomja.

  • Kisugárzó fájdalom, ami "csíkszerű" a nyaki szakasz esetében a felső, az ágyéki esetében az alsó végtagok irányában, míg a háti sérvek övszerűen a mellkas-, ill. hasi tájra sugároznak gyakran belszervi betegséget utánozva. (S1 gyök nyomása esetén a fájdalom a comb hátsó felszínén a lábszár és lábfej külső felszínén keresztül a kisujjba sugárzik)
  • Izomgyengeség, ami a nyomott ideggyök által beidegzett izmot, izomcsoportot érinti. (S1 gyök nyomása esetén a lábujjhegyre állás gyengül)
  • Érzészavar, ami részben csökkent érzésben, ill. eltérő érzésben – pl. zsibbadás – nyilvánul meg. (S1 gyök nyomása esetén a lábszár és lábfej külső felszínén)
  • Reflexcsökkenés ill. -kiesés (S1 gyök nyomása esetén az Achilles reflex csökken)
  • Vegetatív zavarok: vizelet- és székletindítási és -tartási problémák (az ágyéki és háti sérvek esetében fordulhatnak elő)


A porckorongsérv diagnózisa

  • Az anamnézis és fizikális vizsgálat ebben a kórképben is nagyon fontos.
  • Gyakran látható antalgiás tartás, melynek kapcsán a beteg a fájdalmas végtagját kímélendő az ép oldalit terheli. A gerincoszlop görbületeinek és mozgástartományának megfigyelése. Gyakran az ideggyök lefutásának megfelelően nyomásérzékenység áll fenn. Nyújtási próbák (pl.: Lasegue próba, Femorális jel, Mennel jel) elvégzése, ami abból áll, hogy az adott ideget megfeszítjük és kóros esetben ez fájdalmat vált ki. Reflex-, izomerő- ill. érzésvizsgálatok is az esetleges ideggyök károsodás kimutatását szolgálják.
  • Röntgen – kétirányú gerincröntgen során porckorongsérv esetén a csigolyák közötti rés beszűkülhet. Ezenkívül egyéb kórképek elkülönítésében használjuk.
  • CT (computer tomograph): pontosan megítélhetjük a porckorongsérv és ideggyök viszonyát. Általában az ágyéki gerincszakasz vizsgálatára alkalmasabb, mint a nyaki szakaszéra.
  • MRI (mágneses rezonancia vizsgálat): a porckorongsérvek kimutatására legalkalmasabb vizsgálat. Elvégzése azonban csak akkor indokolt, ha a tünetek alapján az esetlegesen kimutatott porckorongsérvnek műtéti indikációja is van. Ugyanis porckorongsérvek sok esetben tünetmentesek!
  • Egyéb vizsgálatok: laborvizsgálat, gerinccsapolás (lumbálpunkció), csontizotópos (csontscintigráfia) vizsgálat, EMG (elektromyográfia) főként az elkülönítésben játszanak szerepet.

A porckorongsérv kórlefolyása

A porckorongsérvek által kiváltott, a végtagokba sugárzó fájdalmat egyéb kórképek is kiválthatnak:

  • Kisízületi blokk: a csigolyanyúlványok között kisízületek biztosítják a csigolyák közötti kapcsolatot és ezek pl. porckorongsérv esetében kificamodnak és a reflexes izom-összehúzódás következtében a kóros helyzetben rögzülnek. Ez is okozhat végtagba sugárzó fájdalmat, azonban ez szétterjedő és ritkán húzódik le a végtag teljes hosszában ill. nem jár neurológiai tünetekkel és nyújtási tünettel.
  • Spondylolisthesis: a csigolyák előrefelé vagy hátra elcsúsznak egymáson. Ez gyakran spondylolysissel (a csigolyaíveken létrejövő egy vagy kétoldali megszakadás) szövődik. Ilyenkor a gerincen megtöretés, "lépcső" tapintható.
  • Gerinccsatorna szűkület: az általában már veleszületetten szűkebb gerinccsatornát az idők folyamán kialakuló kisízületi "meszesedések" tovább szűkítik.
    Általában mindkét végtagba sugárzó fájdalom jelentkezik ill. alsóvégtagok esetében jellegzetes a járáskor kialakuló fájdalom az alsóvégtagokban (spinalis claudicatio), ami pihenésre szűnik.
  • Alagút-syndroma: az idegek a lefutásuk mentén sok esetében csontok, izmok, szalagok által alkotott szűk réseken (ún.: alagutak) haladnak át. Ezen alagutak bármily okból bekövetkező beszűkülése az ideg lenyomását eredményezi, ami sokszor kisugárzó fájdalom formájában nyilvánul meg. A felsővégtag esetében a mellkas kimeneti syndromát (un. TOS), míg alsóvégtag esetében a piriformis syndromát érdemes megemlíteni.
  • Az alsó végtagokba sugárzó fájdalmat okozhat még a sacroileitis is (a medence ill. gerincoszlop találkozásánál található ízület gyulladását jelenti). Jellegzetessége az éjszakai, gyakran mindkét alsóvégtagba sugárzó fájdalom és az ízület nyomásérzékenysége.

A porckorongsérv kezelése

Fektetés kímélő testhelyzetben kemény alapú fekhelyen (csak néhány napig!)

Gyógyszeres kezelés:

(nem szteroid gyulladáscsökkentők – pl. diclofenac, indomethacinum, ibuprofen stb., opioidok), izomlazítók (a fájdalmat sokszor fokozó kóros izom-összehúzódás oldása révén fejti ki fájdalomcsillapító hatását). A gyógyszereket szájon át, infúzióban, a fájdalom helyére adott lokális ill. izomba adott injekcióval, valamint bőrön keresztül felszívódó tapasz formájában juttathatjuk a szervezetbe.

Fizikoterápia

– nem annyira az akut, mint a krónikus fájdalom kezelésében lehet létjogosultsága.

Gerinctorna

– ez szintén krónikus esetben ill. a panaszok megelőzésében játszik szerepet. Hosszú távon a legfontosabb szereppel bír!

/Spine Trainer/
Segédeszközök

(gerincfűző, medenceöv) használata. Folyamatos viselése nem javasolt a gerinc izmainak esetleges sorvadása miatt.

Műtéti kezelés

az alábbi esetekben jön szóba: bénulásos tünetek, vizelési és székelési zavar, nem vagy alig befolyásolható fájdalom, 2-3 hónap alatt a megfelelő kezelésre sem javuló tünetek, melyek hátterében CT/MRI-vel igazolt porckorongsérv áll.

Hasznos tudnivalók

A műtéti kezelés sok esetben nem jelent végleges megoldást, mivel a műtét megbontja a gerincoszlop stabilitását, a műtéti területen hegesedés léphet fel, a porckorongsérv kiújulhat, a műtéti területnek megfelelően gyulladás (pl. discitis) léphet fel, melyek sokszor hasonló panaszokat okozhatnak, mint maga a sérv. Ezért nagyon fontos, hogy műtétet csak megfelelő esetben végezzünk.

A porckorongsérv konzervatív kezelését reumatológus és neurológus végzi, míg műtétet idegsebészek és ortopédusok végeznek.

Porckorongsérv esetében meg kell tanulni azt hogyan kímélhetjük gerincünket (pl. ne emeljünk hajlott gerinccel!) megelőzendő a rosszabbodást.

Porckorongsérv szindrómára jellemző, hogy hajlamos a kiújulásra és kiújulása esetén súlyosabb formában jelentkezik és hosszabb ideig tart! ("gyarapodó tünetek").

Tünetek: érzészavar, izomgyengeség, inkontinencia, kisugárzó fájdalom a gerincben, reflexcsökkenés, vegetatív zavarok.

forrás: hazipatika,com

Az első lépés, hogy csökkentsd a fájdalmad

Amikor egy 10-es skálán már 11 vagy 12,13,14,15 a fájdalom, akkor az első és legfontosabb, hogy csökkentsd a fájdalmad.

Ilyenkor már nem csak egy fájdalom van jelen, hanem megjelenik a fokozott érzékenység is. Nálam a váróban sokszor hallom, hogy érzékeny vagyok az erős fényre, a hangokra.

Ilyenkor az történik, hogy a érzékenységünk a fájdalom növekedésével arányosan növekszik. Ez azért van, mert egyre feszültebbé válunk.

Az izmaink egyre feszesebbek az idegszálaink szó szerint egyre hegyesebbek. Ilyenkor már egy finom érintés is fájdalmas. A hangokra, fényekre is összehúzódunk, ami még inkább fokozza az érzékenységünket és csökkenti a fájdalommal szembeni tűrőképességünket.

A megoldás, hogy csökkenteni kell a fájdalmat!

Az alábbiakban megismerhetsz egy általam kidolgozott egyszerű technikát, ami mindenkinél hatásosan csökkenti a fokozott érzékenységet és a fájdalmat!

Ez az első lépés, amit megtehetsz, hogy csökkentsd vagy teljesen megszüntesd a fájdalmad.

A gyakorlat egy 4×4 ütemű légzés a következők szerint végezd:

  1. 4 ütemen keresztül fújd ki a levegőt a szádon keresztül
  2. 4 ütemen keresztül maradj nyugalomban, ne lélegezz be
  3. 4 ütemen keresztül szívd be a levegőt az orrodon keresztül
  4. 4 ütemen keresztül tartsd bent a levegőt

Majd folytasd az első lépéssel!

Egy ütem kb. 1 másodpercnek felel meg, de idővel ahogy gyakorolsz egyre hosszabbak lesznek ezek az ütemek. Ne lepődj meg, ha majd azt tapasztalod, hogy a nyugalom ütemét fogod a legtovább végezni. 🙂

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el